هدف دین چیست؟

تو زندگی دنبال چی هستیم؟ هدف دین چیست؟ دین می خواهد ما را به کجا برساند؟ زندگی ایده آل کدام است؟ من چهار  گزینه زیر را بیان می کنم.

الف: هدف زندگی این است که یک مسیری مثلا کاسبی در زندگی برای خود مشخص کنی و سعی کنی هر چه بیشتر پول جمع کنی تا بتوانی هم خرج زندگی را دربیاوری و هم عشق و حال کنی و هم پس انداز کنی که اگه خواستی یه زندگی تشکیل بدی پول خرید خونه و ماشین و این جور چیزا رو داشته باشی. بنابراین تو این تفکر خیلی بچه مثبت باشی نقش دین اینه که مجبور باشی روزی سه دفعه کارت رو قطع کنی و دلا   راست بشی

ب: هدف زندگی اینه که از راه حلال در آمد داشته باشی. به واجبات عمل کنی و از محرمات دوری گزینی. سعی کنی مقدمات یک ازدواج سالم را فراهم کنی و با همسری که متدینه ازدواج کنی و زندگی تشکیل بدی. بهتره نمازها رو تو مسجد به جماعت بخونی. مشهد و کربلا و عمره را به محض اینکه بتونی بری. از لحظات شادی که تلویزیون برایت فراهم میکند بهره مند شوی و سپس بچه هایت را دینی بار بیاوری و . . . . در این تفکر، احکام دین ساختار رفتاری شما خواهد بود.

ج: همه موارد قسمت ب به اضافه اینکه فراموش نمی کنی مکارم اخلاقی مانند صداقت، حسن خلق با مردم، تواضع، گذشت و . . . را باید انجام دهی و ذمائم اخلاقی مانند غیبت، دروغ، تکبر، حسد، بدزبانی، و  . . .  را باید ترک کنی. نتیجه یک ‌آدم مودب و تو دل برو میشه که همیشه می خوانت مگر برخی کسانی که از ت خواسته های نامشروع دارند که نتیجتا ممکنه یه جوری از زیرش در بری یا اینکه بالاخره دلخوری پیش بیاره

 

د: بچه وقتی به دنیا میاد همه چیزش مادره. غذاشو مادر میده، از کسی بترسه میره بغل مادر، کسی اذیتش کنه مادرو میگه، شب پیش مادر میتونه بخوابه، مادر بخواد ترکش کنه گریه می کنه جیغ میکشه. کمی که سنش بالاتر میره و باید کم کم از مادر جداش کنن دائم مخالفت می کنه و ...  همین بچه اگه به دلایلی از مادرش چدا شه. مثلا فرض کنید مادرش میره سر کار. یا طولانی تر فرض کنید برای ضرورت کار یا تحصیل چند روز از بچه دور بشه یا بچه چند روز از مادر دور بشه برای رسیدن به مادر له له میزنه. بلا تشبیه حکایت برخی تو دنیا همینه. وقتی خدا را به خوبی و مهربانی می شناسند وقتی اورا خیر مطلق می بینند. وقتی بهترین کس و بهترین یارشون رو خدا میبینن . از دوری اون ملولند. از مشغله هایی که دیگران بش دلخوشن بیزارند (مثل بچه ای که در دوری مادرش بش بگن بیا بازی) فقط اونو میخوان. آرزوشون رفتن تو بغل خداست. و تا قبل از اون دلشون به ذکر خدا خوشه (مثل بچه ای که تا قبل از ملاقات مادر، دلش به تماس تلفنی با مادرش خوشه) خلاصه اینا عاشقن و دلداده خدان. و هر چی این خداگفته (احکام و اخلاقیات) انجام میدن چون می دونن که اینا برای اونا بهتره. چون می دونن اینا اونا رو به خدا می رسونه. چون می دونن خدایی که عالمه نسخه رسیدن به لقای خودش رو بلده و در قالب دین پیچیده و در قالب اولیاش عملا این نسخه رو اعمال کرده. اینا  نماز رو (و همه واجبات رو) نه مثل بچه ای که داروی تلخ رو از سر ناچاری میخوره می خونن بلکه نماز رو بعنوان فرصتی برای عشق بازی با معشوق اقامه می کنن.

 

ه) هیچکدام

حالا یه ۱۰ دقیقه به این ۵ گزینه فکر کنیم بعد به سوال زیر پاسخ دهیم:

 

آیا من دین دارم؟ آیا من متدینم؟

/ 0 نظر / 12 بازدید